ŁOSIOSTRADA


33-kilometrowa droga między Osowcem a Strękową Górą wyznaczona od linijki przez cara Mikołaja I to Biebrza w pigułce. Piękne widoki, dzika zwierzyna na wyciągnięcie ręki połączone z bardzo przyjemną rowerową trasą. Czego chcieć więcej? :)

22.09.2019

139 zł

Ostatnie wolne miejsca

OPIS

Zapraszamy na jednodniowy wyjazd na Podlasie. Wycieczkę zaczniemy w TYKOCINIE - prawdziwej perle Podlasia, która swoim urokiem może dorównywać Kazimierzowi Dolnemu. Miasteczko znane jest między innymi z tego, że kręcono tu sceny do filmu U Pana Boga za Piecem. Centrum Tykocina stanowi RYNEK z pomnikiem hetmana Stefana Czarnieckiego, który został uhonorowany nadaniem dóbr tykocińskich w uznaniu za swoje zasługi dla Ojczyzny. Oprócz pomnika przy rynku znajdziemy także zabytkowy kościół pw. Św. Trójcy czy kilka drewnianych chałup. W jednej z nich znajduje się wystawa poświęcona historii drewnianej architektury Tykocina. Po drugiej stronie Narwi leży ZAMEK W TYKOCINIE, sięgający swoją historią XV wieku. Jedyna tego rodzaju budowlą na Podlasiu, która za czasów Stefan Batorego nosiła nazwę Arsenału Rzeczypospolitej. Ważnym punktem na tykocińskiej mapie jest także jedna z najpiękniejszych w Polsce synagog - WIELKĄ SYNAGOGĘ, która przywołuje dawne czasy, gdy społeczność żydowska stanowiła dużą część tutejszej ludności. Jest to druga największa w Polsce synagoga. Dzisiaj ten XVII-wieczny budynek jest siedzibą MUZEUM W TYKOCINIE. Na szczególną uwagę zasługuje wnętrze świątyni, z charakterystyczną bimą pośrodku. Ściany udekorowane są tekstami biblijnymi oraz ornamentami kwiatowymi.
Z Tykocina wyruszymy na zachód do wsi Pentowo, które nosi dumną nazwę EUROPEJSKIEJ WIOSKI BOCIANIEJ. Słynie ona z niespotykanej nigdzie indziej ilości bocianów, które upodobały sobie tę właśnie wieś. Aby ułatwić obserwację ptaków wzniesiono tu specjalne bocianie wieże. Spotkamy tu także unikatową Galerię Bocianią.
Z Pentowa ruszymy dalej do Góry Strękowej, gdzie wjedziemy na tzw. CARSKĄ DROGĘ, zwaną też ŁOSIOSTRADĄ z uwagi na licznie zamieszkujące to miejsce łosie, które można spotkać na każdym kroku. Zabawnym elementem trasy są specjalne znaki przypominające o konieczności ostrożnej jazdy. Znaki Jedź łośtrożnie, czy Łosie na carskiej szosie na stałe wpisały się w krajobraz Carskiej drogi. Najciekawsza część trasy liczy około 33 kilometrów, chociaż sama trasa biegnie dalej, aż do Grodna na Białorusi. Nie znajdziemy tutaj żadnych zakrętów, bo jak się powszechnie twierdzi, została wyznaczona przez cara Mikołaja I za pomocą linijki. Zachwycają natomiast widoki i możliwość obcowania z przyrodą bez konieczności zsiadania z siodełka roweru. Niewiątpliwą atrakcją jest odcięcie się od wszelkich oznak działalności człowieka. Żadnych zabudowań, billboardów oraz znikomy ruch. Wszystko mamy na miejscu i podane na tacy. Być może uda nam się spotkać łosie, bobry czy jenoty. W powietrzu będziemy wypatrywać wielu ptasich mieszkańców. Można powiedzieć, że Carska Droga to Biebrza w pigułce. Aby lepiej wczuć się w biebrzański klimat, poczuć tzw. biebrznięcie, po drodze zrobimy sobie kilka przystanków na zwiedzanie. Odwiedzimy ścieżki przyrodnicze: DŁUGA LUKA - drewniana kładka zaprowadzi nas nad biebrzańskie torfowiska, GROBLA HONCZAROWSKA ze stanowiskami prac bobrów, BARWIK z najwyższą wieżą widokową na bagnach.
Trasę zakończymy w OSOWCU, gdzie znajduje się TWIERDZA, w skład której wchodzą fosa, schrony i zabudowania forteczne. W tym miejscu zapakujemy rowery na przyczepkę i wrócimy do Tykocina na obiad. Bo być w Tykocinie i nie zajrzeć do jednej z tutejszych restauracji, to jak być w Rzymie i nie widzieć papieża. Tykocin słynie z wielu miejsc z bardzo dobrym jedzeniem. Na szczególną uwagę zasługują wyroby Pierogarni Tykocińskiej, czy potrawy w Opowieściach z Narwi. Fani filmu mogą zjeść w restauracji ALUMNAT (niegdyś przytułek dla weteranów), gdzie kręcono sceny do wcześniej wspomnianego filmu.

TRASA


Tykocin - Osowiec - Tykocin

STOPIEŃ TRUDNOŚCI


1 / 5
trasa łatwa
drogi asfaltowe, szutrowe

DYSTANS


około 50 km

SZCZEGÓŁY


Poniżej znajdziesz plan naszej wycieczki.

 6.00 zbiórka - Warszawa, Plac Bankowy

 6.30 wyjazd do Tykocina

 9.30 dojazd na miejsce, rozładowanie przyczepki i przygotowanie do jazdy

 10.00 - 16.00 przejazd trasy

 16.30 - 18.00 zwiedzanie Tykocina i czas wolny na obiad

 18.30 powrót do Warszawy

(plan jest ramowy i może ulec zmianie)

 przejazd na trasie Warszawa-Osowiec, Tykocin-Warszawa

 transport rowerów na przyczepce

 ubezpieczenie kosztów leczenia i NNW

 opieka dwóch pilotów

 prowiant na drogę

 obiad w czasie wolnym

 Tykocin i jego zabytki: Synagoga, Zamek, Rynek, Alumnat

 Carska Droga - ścieżki przyrodnicze, wieże widokowe

 Twierdza Osowiec

  Wyjazd zostanie potwierdzony w momencie, gdy do 01.09.2019 na wyjazd zapisze się min 12 osóbZainteresowany?

ZAPISZ SIĘ!


Podaj imię, nazwisko, datę urodzenia oraz dane kontaktowe. Jeżeli posiadasz kod rabatowy, wpisz go w odpowiednim polu.

Zaznacz wszystko
Wyrażam zgodę na przetwarzenie danych osobowych 1
Chcę dołączyć do newslettera 2
Wyrażam zgodę na publikowanie zdjęć z wyjazdu 3
Zapoznałem się i akceptuję regulamin wycieczki

1 Informujemy, że administratorem Pani/Pana danych osobowych jest firma BIKEowe PODRÓŻE Wojciech Seroka z siedzibą w Warszawie, ul. Ceramiczna 37b/56. W razie pytań związanych z przetwarzaniem danych, zachęcamy do kontaktu pod adresem kontakt@bikeowepodroze.com. Pani/Pana dane osobowe będą przetwarzane w celu wykonania umowy o współpracy na podst. art.6 ust.1 lit.b RODO. Dane będą przetwarzane przez okres 1 roku od dnia wygaśnięcia umowy z zastrzeżeniem, iż okres przechowywania danych może zostać każdorazowo przedłużowny o okres przedawnienia roszczeń, jakie mogą mieć związek z Pani/Pana osobą lub jeżeli przetwarzanie danych osobowych będzie niezbędne dla celowego dochodzenia roszczeń lub obrony przed roszczeniami strony przeciwnej. Informujemy, że przysługuje Pani/Panu prawo żądania dostępu do danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo przenoszenia danych. Informujemy, że przysługuje Pani/Panu prawo wniesiena skargi na przetwarzanie danych do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych. Podanie danych jest dobrowolne, ale ich niepodanie będzie związane z niemożnością zawarcia umowy.

2 Informujemy, że w przypadku zapisu do Newslettera firma BIKEowe PODRÓŻE Wojciech Seroka z siedzibą w Warszawie, ul. Ceramiczna 37b/56 będzie administratorem Pani/Pana danych w postaci imienia oraz adresu e-mail, które będą przetwarzane wyłącznie w celu przesyłania Newslettera. Wyrażenie zgody jest dobrowolne. Ma Pani/Pan prawo wglądu do treści swoich danych oraz do ich poprawiania lub usunięcia, a także do wycofania zgody w dowolnym momencie.

3 Informujemy, że w przypadku zgody na wykorzystanie wizerunku firma BIKEowe PODRÓŻE Wojciech Seroka z siedzibą w Warszawie, ul. Ceramiczna 37b/56 będzie przetwarzała wizerunek Uczestnika utrwalony w trakcie wyjazdu w formie zdjęć i filmów do celów promocyjnych i marketingowych (art.6 ust.1 lit a RODO). Materiały będą publikowane na stronie internetowej Organizatora, a także na jego profilach w mediach społecznościowych (relacje z wyjazdów). Wyrażenie zgody jest dobrowolne. Ma Pani/Pan prawo do wycofania zgody w dowolnym momencie.

Nasze plany

INNE WYJAZDY


Zapraszamy także na inne nasze wyjazdy.

Królewskie
miasto

team img

Sandomierz

24.08.2019

149

40kmdługość trasy 2/5poziom trudności

Puławy, Janowiec
Kazimierz Dln.

team img

Kazimierz Dolny

07.09.2019

139

45kmdługość trasy 2/5poziom trudności

Folklor i przyroda

team img

Rowerem przez Kurpie

08.09.2019

149

50kmdługość trasy 1/5poziom trudności