KRUSZYNIANY


Kruszyniany – jedno z dwóch najstarszych skupisk Islamu w naszym kraju. Tatarski epizod naszej historii przywołuje na pamięć niejedno wydarzenie z bogatych polsko-muzułmańskich związków, których dzieje przebyły osobliwą drogę. Znaczona najazdami Tatarów, których pierwsze pojawienie się w naszym kraju w XIII wieku miało wszelkie znamiona kataklizmu i wojnami z Turcją prowadziła ku czasom, kiedy Wschód począł zaskarbiać sympatię Polaków. Dzięki wspólnocie języka, wyznania i obyczajów z ludami tureckimi muzułmanie polscy przynosili nieocenione usługi swej nowej ojczyźnie jako posłowie, pisarze, tłumacze. Za ich sprawą przenikały do nas wieści o innym Wschodzie niż ten, jaki uka­zywał się znękanym wojnami mieszkańcom wschodnich ziem Rzeczypospolitej. Sprzyjali więc nadejściu czasów, w których otworzył się skarbiec kultur Orientu i zmieniały się poglądy pozbawione najczęściej rzeczywistej znajomości życia jego ludów.

27.06.2020

165 zł

Wolne miejsca

OPIS

Naszą rowerową przygodę rozpoczniemy w miasteczku Supraśl, gdzie zwiedzimy słynne Muzeum Ikon znajdujące się na terenie prawosławnego monasteru – jest to muzeum inne niż wszystkie. Ma niezwykły charakter, atmosferę i umożliwia bardzo interesujące formy zwiedzania. Jest to pierwsze w Polsce interaktywne muzeum prezentujące sztukę sakralną prawosławia. Stąd, przez tereny leśne, mijając rezerwat Krzemienne Góry i Surażkowo oraz leśną galerię rzeźby, upamiętniającą powstańców styczniowych, zielony szlak zaprowadzi nas do Kopnej Góry. We wsi tej znajduje się cmentarz powstańców listopadowych Arboretum (ogród leśny) z chatką Baby Jagi oraz Muzeum Historii Puszczy Knyszyńskiej. Po drodze zwiedzimy Silvarium – leśny park, w którym można zobaczyć rośliny, występujące w Puszczy Knyszyńskiej, wędrujące skały – megality – oraz unikalne muzeum przyrodnicze z „żywą ekspozycją” mrowiska i ula. Dalej leśnymi i brukowymi ścieżkami udamy się do głównego celu naszej wycieczki, jakim są Kruszyniany.
Kruszyniany wraz z sąsiednimi wsiami zostały w XVII w. nadane Tatarom przez króla Jana III Sobieskiego. We wsi stoi drewniany meczet – najstarszy tego typu obiekt w Polsce, obok znajduje się mizar (muzułmański cmentarz). W wierze Tatarów zachowało się nieco elementów tureckich (przed muzułmańskich) oraz pewne elementy chrześcijańskie, przejęte od miejscowej ludności słowiańskiej. Wpływy te jednakże nie zdołały nawet częściowo zatrzeć muzułmańskiego charakteru tej mniejszości etnicznej pomimo sporadycznych kontaktów z centrami islamu na Bliskim Wschodzie. Polscy muzułmanie - Tatarzy dumni są ze swojej 600-letniej historii na tych ziemiach, umiejętności pokojowego współistnienia z innymi nacjami i z zachowania religii, zwyczajów i tradycji przodków. Na zakończenie naszej wycieczki posmakujemy również kuchni, gdzie będziemy mieli możliwość spróbować tradycyjnych, tatarskich przysmaków.

TRASA


Supraśl - Kruszyniany

STOPIEŃ TRUDNOŚCI


2 / 5
trasa łatwa
drogi asfaltowe i szutrowe

DYSTANS


.52 km

SZCZEGÓŁY


Poniżej znajdziesz plan naszej wycieczki.

 5.30 zbiórka - Warszawa, Plac Bankowy

 6.00 wyjazd do Supraśla

 10.30 dojazd na miejsce, rozładowanie przyczepki i przygotowanie do jazdy

 10.30 - 17.00 przejazd trasy, zwiedzanie poszczególnych atrakcji, obiad

 17.00 powrót do Warszawy (ok 22.00 powinniśmy być na Placu Bankowym)

(plan jest ramowy i może ulec zmianie)

 przejazd na trasie Warszawa - Supraśl, Kruszyniany - Warszawa

 transport rowerów na przyczepce

 ubezpieczenie kosztów leczenia i NNW

 opieka dwóch pilotów

 prowiant na drogę

 obiad w czasie wolnym

 bilety wstępu do Muzeum Ikon w Supraślu

 Monaster Zwiastowania NMP i Muzeum Ikon w Supraślu

 Rezerwat Krzemienne Góry

 Rezerwat Surażkowo

 Leśna Galeria Powstania Styczniowego w Surażkowie

 Muzeum Historii Puszczy Knyszyńskiej i arboretum w Kopnej Górze

 Muzeum przyrodnicze i Silvarium – park leśny w Poczopku

 Meczet i mizar w Kruszynianach

 Tatarska Jurta w Kruszynianach

  Wyjazd zostanie potwierdzony w momencie, gdy do 15.06.2020 na wyjazd zapisze się min 12 osób.

  Płatność:
    - zapis do 31.03.2020 - 30% kwoty w momecie zapisu oraz pozostałe 70% kwoty maksymalnie 30 dni przed wyjazdem,
    - zapis od 31.03.2020 - 100% kwoty w momencie zapisu.

Nasze plany

INNE WYJAZDY


Zapraszamy także na inne nasze wyjazdy.

Włocławek,
Ciechocinek
i Toruń

WIŚLANA TRASA ROWEROWA  

08.08.2020

175 zł

Na Dwóch
Brzegach

KAZIMIERZ DOLNY  

15.08.2020

159 zł

W Wilkowyjach

DOLINA LIWCA  

22.08.2020

149 zł

Zainteresowany?

ZAPISZ SIĘ!


Podaj imię, nazwisko, datę urodzenia oraz dane kontaktowe. Jeżeli posiadasz kod rabatowy, wpisz go w odpowiednim polu.

Zaznacz wszystko
Wyrażam zgodę na przetwarzenie danych osobowych 1
Chcę dołączyć do newslettera 2
Wyrażam zgodę na publikowanie zdjęć z wyjazdu 3
Zapoznałem się i akceptuję regulamin wycieczki

1 Informujemy, że administratorem Pani/Pana danych osobowych jest firma BIKEowe PODRÓŻE Wojciech Seroka z siedzibą w Warszawie, ul. Ceramiczna 37b/56. W razie pytań związanych z przetwarzaniem danych, zachęcamy do kontaktu pod adresem kontakt@bikeowepodroze.com. Pani/Pana dane osobowe będą przetwarzane w celu wykonania umowy o współpracy na podst. art.6 ust.1 lit.b RODO. Dane będą przetwarzane przez okres 1 roku od dnia wygaśnięcia umowy z zastrzeżeniem, iż okres przechowywania danych może zostać każdorazowo przedłużowny o okres przedawnienia roszczeń, jakie mogą mieć związek z Pani/Pana osobą lub jeżeli przetwarzanie danych osobowych będzie niezbędne dla celowego dochodzenia roszczeń lub obrony przed roszczeniami strony przeciwnej. Informujemy, że przysługuje Pani/Panu prawo żądania dostępu do danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo przenoszenia danych. Informujemy, że przysługuje Pani/Panu prawo wniesiena skargi na przetwarzanie danych do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych. Podanie danych jest dobrowolne, ale ich niepodanie będzie związane z niemożnością zawarcia umowy.

2 Informujemy, że w przypadku zapisu do Newslettera firma BIKEowe PODRÓŻE Wojciech Seroka z siedzibą w Warszawie, ul. Ceramiczna 37b/56 będzie administratorem Pani/Pana danych w postaci imienia oraz adresu e-mail, które będą przetwarzane wyłącznie w celu przesyłania Newslettera. Wyrażenie zgody jest dobrowolne. Ma Pani/Pan prawo wglądu do treści swoich danych oraz do ich poprawiania lub usunięcia, a także do wycofania zgody w dowolnym momencie.

3 Informujemy, że w przypadku zgody na wykorzystanie wizerunku firma BIKEowe PODRÓŻE Wojciech Seroka z siedzibą w Warszawie, ul. Ceramiczna 37b/56 będzie przetwarzała wizerunek Uczestnika utrwalony w trakcie wyjazdu w formie zdjęć i filmów do celów promocyjnych i marketingowych (art.6 ust.1 lit a RODO). Materiały będą publikowane na stronie internetowej Organizatora, a także na jego profilach w mediach społecznościowych (relacje z wyjazdów). Wyrażenie zgody jest dobrowolne. Ma Pani/Pan prawo do wycofania zgody w dowolnym momencie.