KURPIE


W XVII w. dziewicze dotąd tereny na północnych krańcach Mazowsza zaczęli kolonizować osiedleńcy znad Wisły. Ich żywicielką była puszcza: polowali, łowili ryby w rzekach i wybierali miód z dzikich barci. Sąsiedzi nazwali ich KURPIAMI – od lipowego łyka, którego obróbką się zajmowali. Chociaż przepastne bory stopniowo wycięto, mieszkańcy tego regionu do dzisiaj zachowali swoją barwną kulturę. Jej wyrazem są kolorowe stroje ludowe, charakterystyczna architektura i ciekawa tradycja i właśnie tam chcemy Was zabrać.

01.01.2020

155 zł

Wolne miejsca

OPIS

Odkrywanie regionu Kurpi rozpoczniemy w miejscowości Lelis, skąd ruszymy w naszą rowerową podróż. Początkowy naprzemienny krajobraz pól i lasów po kilku kilometrach zmieni się na typowo kurpiowski. Przejedziemy przez liczne wsie z typową zabudową dla tego regionu, czyli drewniane chaty skierowane krótszym bokiem w stronę ulicy.
Pierwszym większym przystankiem na trasie będzie duchowa stolica Kurpiowszczyzny, czyli KADZIDŁO, w której nad domami góruje neobarokowy kościół pod wezwaniem św. Ducha, zbudowany pod koniec XIX wieku. Przy drodze do Ostrołęki, na południe od kościoła, znajduje się ZAGRODA KURPIOWSKA – niewielki, ale bardzo ciekawy skansen, przy którym zatrzymamy się na zwiedzanie. W muzeum wyeksponowano tradycyjną zagrodę kurpiowską – chatę wraz ze spichlerzem, drewutnią, stodołą, maneżem i studnią. Wnętrza wyposażone są w oryginalne meble, sprzęty i narzędzia gospodarskie.
Po zwiedzeniu skansenu ruszymy dalej w kierunku wsi Wach. Przejedziemy przez lasy, ktore niegdyś stanowiły część Puszczy Kurpiowskiej, zwanej Zieloną. Ciekawym elementem będzie dostrzegalnia przeciwpożarowa, czyli budynek na kształt latarni morskiej, tylko usytuowana pośród lasu. W tym miejscu zatrzymamy się na krótką przerwę przy pobliskiej wiacie. Stąd będziemy mieć już tylko kilk kilometrów do celu naszej wycieczki.
Na koniec naszej rowerowej wycieczki odwiedzimy MUZEUM KURPIOWSKIE w WACHU, w którym zgromadzone są przedmioty pochodzące z Kurpi Zielonych, obrazujące dawną materialną kulturę tego regionu. Najstarsze eksponaty datowane są na koniec XVIII wieku, a najmłodsze pochodzą z lat 70-tych XX wieku. Pokazują one przemiany zachodzące w tym środowisku pod wpływem rozwoju techniki, dostępności różnych surowców i materiałów, a także zmian społecznych i mentalnych. Liczba eksponatów przekroczyła już 6 tysięcy i stale rośnie. Zbiory w Muzeum Kurpiowskim w Wachu zostały podzielone na tematyczne działy: Tkactwo, Bursztyniarstwo, Stolarstwo, Szewstwo, Plecionkarstwo, W domu, W zagrodzie, Bartnictwo, Strój, Stajnia, Rzemiosło i Leśny. Zbiory uzupełnia także Biblioteka Kurpiowska o tematyce regionalnej i bursztyniarskiej, z licznym białymi krukami. Tam oprócz zwiedzania czekają na nas WARSZTATY KULINARNE Z KUCHNI KURPIOWSKIEJ, gdzie pod okiem gospodyni będziemy lepić kurpiowskie fafernuchy. Mhm, brzmi smacznie prawda?

TRASA


Lelis - Wach

STOPIEŃ TRUDNOŚCI


1 / 5
trasa średnia
drogi asfaltowe, szutrowe

DYSTANS


50 km

SZCZEGÓŁY


Poniżej znajdziesz plan naszej wycieczki.

 6.00 zbiórka - Warszawa, Plac Bankowy

 6.30 wyjazd do Kadzidła

 9.30 dojazd na miejsce, rozładowanie przyczepki i przygotowanie do jazdy

 10.00 - 18.00 przejazd trasy, zwiedzanie poszczególnych atrakcji, warsztaty

 18.30 powrót do Warszawy

(plan jest ramowy i może ulec zmianie)

 przejazd na trasie Warszawa-Lelis, Wach-Warszawa

 transport rowerów na przyczepce

 ubezpieczenie kosztów leczenia i NNW

 opieka dwóch pilotów

 bilety wstępu do zwiedzanych atrakcji

 warsztaty kulinarne z kuchni kurpiowskiej

 prowiant na drogę

 obiad w czasie wolnym

 Zagroda Kurpiowska w Kadzidle

 Muzeum Kurpiowskie w Wachu

 Warsztaty kulinarne kuchni kurpiowskiej

  Wyjazd zostanie potwierdzony w momencie, gdy do 2019-12-18 na wyjazd zapisze się min 12 osób.

 
Nasze plany

INNE WYJAZDY


Zapraszamy także na inne nasze wyjazdy.

Mały
Rzym

SANDOMIERZ  

30.05.2020

175 zł

Miasto
Kopernika

OLSZTYN  

18.07.2020

169 zł

Szlak archeo-
geologiczny

ŚWIĘTOKRZYSKIE  

25.07.2020

165 zł

Zainteresowany?

ZAPISZ SIĘ!


Podaj imię, nazwisko, datę urodzenia oraz dane kontaktowe. Jeżeli posiadasz kod rabatowy, wpisz go w odpowiednim polu.

Zaznacz wszystko
Wyrażam zgodę na przetwarzenie danych osobowych 1
Chcę dołączyć do newslettera 2
Wyrażam zgodę na publikowanie zdjęć z wyjazdu 3
Zapoznałem się i akceptuję regulamin wycieczki

1 Informujemy, że administratorem Pani/Pana danych osobowych jest firma BIKEowe PODRÓŻE Wojciech Seroka z siedzibą w Warszawie, ul. Ceramiczna 37b/56. W razie pytań związanych z przetwarzaniem danych, zachęcamy do kontaktu pod adresem kontakt@bikeowepodroze.com. Pani/Pana dane osobowe będą przetwarzane w celu wykonania umowy o współpracy na podst. art.6 ust.1 lit.b RODO. Dane będą przetwarzane przez okres 1 roku od dnia wygaśnięcia umowy z zastrzeżeniem, iż okres przechowywania danych może zostać każdorazowo przedłużowny o okres przedawnienia roszczeń, jakie mogą mieć związek z Pani/Pana osobą lub jeżeli przetwarzanie danych osobowych będzie niezbędne dla celowego dochodzenia roszczeń lub obrony przed roszczeniami strony przeciwnej. Informujemy, że przysługuje Pani/Panu prawo żądania dostępu do danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo przenoszenia danych. Informujemy, że przysługuje Pani/Panu prawo wniesiena skargi na przetwarzanie danych do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych. Podanie danych jest dobrowolne, ale ich niepodanie będzie związane z niemożnością zawarcia umowy.

2 Informujemy, że w przypadku zapisu do Newslettera firma BIKEowe PODRÓŻE Wojciech Seroka z siedzibą w Warszawie, ul. Ceramiczna 37b/56 będzie administratorem Pani/Pana danych w postaci imienia oraz adresu e-mail, które będą przetwarzane wyłącznie w celu przesyłania Newslettera. Wyrażenie zgody jest dobrowolne. Ma Pani/Pan prawo wglądu do treści swoich danych oraz do ich poprawiania lub usunięcia, a także do wycofania zgody w dowolnym momencie.

3 Informujemy, że w przypadku zgody na wykorzystanie wizerunku firma BIKEowe PODRÓŻE Wojciech Seroka z siedzibą w Warszawie, ul. Ceramiczna 37b/56 będzie przetwarzała wizerunek Uczestnika utrwalony w trakcie wyjazdu w formie zdjęć i filmów do celów promocyjnych i marketingowych (art.6 ust.1 lit a RODO). Materiały będą publikowane na stronie internetowej Organizatora, a także na jego profilach w mediach społecznościowych (relacje z wyjazdów). Wyrażenie zgody jest dobrowolne. Ma Pani/Pan prawo do wycofania zgody w dowolnym momencie.