ROWEREM PRZEZ KURPIE


W XVII w. dziewicze dotąd tereny na północnych krańcach Mazowsza zaczęli kolonizować osiedleńcy znad Wisły. Ich żywicielką była puszcza: polowali, łowili ryby w rzekach i wybierali miód z dzikich barci. Sąsiedzi nazwali ich KURPIAMI – od lipowego łyka, którego obróbką się zajmowali. Chociaż przepastne bory stopniowo wycięto, mieszkańcy tego regionu do dzisiaj zachowali swoją barwną kulturę. Jej wyrazem są kolorowe stroje ludowe, charakterystyczna architektura i ciekawa tradycja i właśnie tam chcemy Was zabrać.

08.09.2019

149 zł

Ostatnie wolne miejsce!

OPIS

Odkrywanie regionu Kurpi rozpoczniemy od duchowej stolicy Kurpiowszczyzny, wsi KADZIDŁO, w której nad domami góruje neobarokowy kościół pod wezwaniem św. Ducha, zbudowany pod koniec XIX wieku. Przy drodze do Ostrołęki, na południe od kościoła, znajduje się ZAGRODA KURPIOWSKA – niewielki, ale bardzo ciekawy skansen. W muzeum wyeksponowano tradycyjną zagrodę kurpiowską – chatę wraz ze spichlerzem, drewutnią, stodołą, maneżem i studnią. Wnętrza wyposażone są w oryginalne meble, sprzęty i narzędzia gospodarskie. Następnie wyruszymy w kierunku wsi LIPNIKI, położonej na skraju doliny Szkwy, gdzie jadąc pośród lasów będziemy mieli okazję zobaczyć XIX-wieczny kościół i drewniany wiatrak. Dalej na naszej trasie odwiedzimy rezerwat SERAFIN z wieżą widokową. Roztacza się z niej wspaniały widok na płaską powierzchnię torfowiska. Niegdyś znajdowało się tu jezioro, które stopniowo zarosło. Dziś lustro wody połyskuje tylko w jego południowej części. Torfowisko porastają różnorodne zbiorowiska roślinne. Dużą powierzchnię zajmują zielone turzycowiska. Obecność krzewiastych wierzb i olch świadczy o postępującym procesie wysychania bagna. Torfowisko i jego najbliższe okolice zamieszkuje wiele gatunków zwierząt. Swoje gniazda mają tu żurawie. Często z bagna dochodzi ich charakterystyczny klangor. Szuwary dają schronienie wielu gatunkom kaczek i innych ptaków wodnych. Nad torfowiskiem często krążą polujące na drobną zwierzynę ptaki drapieżne. W rezerwacie żyje również król bagien, potężny łoś. Przy odrobinie szczęścia może uda nam się wypatrzyć z wieży jego krępą sylwetkę. Spod wieży widokowej wąska, drewniana kładka prowadzi kilkaset metrów w głąb bagna.
Po zwiedzaniu rezerwatu udamy się w kierunki wsi ŁYSE, aby dalej móc podziwiać kurpiowski klimat. Mozaikę łąk i pól urozmaicają luźno rozrzucone zabudowania. Droga wije się łagodnie, przecinając kolejne kanały melioracyjne. Na koniec naszej rowerowej wycieczki odwiedzimy MUZEUM KURPIOWSKIE w WACHU, w którym zgromadzone są przedmioty pochodzące z Kurpi Zielonych, obrazujące dawną materialną kulturę tego regionu. Najstarsze eksponaty datowane są na koniec XVIII wieku, a najmłodsze pochodzą z lat 70-tych XX wieku. Pokazują one przemiany zachodzące w tym środowisku pod wpływem rozwoju techniki, dostępności różnych surowców i materiałów, a także zmian społecznych i mentalnych. Liczba eksponatów przekroczyła już 6 tysięcy i stale rośnie. Zbiory w Muzeum Kurpiowskim w Wachu zostały podzielone na tematyczne działy: Tkactwo, Bursztyniarstwo, Stolarstwo, Szewstwo, Plecionkarstwo, W domu, W zagrodzie, Bartnictwo, Strój, Stajnia, Rzemiosło i Leśny. Zbiory uzupełnia także Biblioteka Kurpiowska o tematyce regionalnej i bursztyniarskiej, z licznym białymi krukami. Tam oprócz zwiedzania czekają na nas warsztaty kulinarne z kuchni kurpiowskiej, gdzie pod okiem gospodyni będziemy lepić kurpiowskie drożdżaki z owocami lub fafernuchy. Mhm, brzmi smacznie prawda?

TRASA


Kadzidło - Wach

STOPIEŃ TRUDNOŚCI


1 / 5
trasa łatwa
drogi asfaltowe, szutrowe i leśne

DYSTANS


około 50 km

SZCZEGÓŁY


Poniżej znajdziesz plan naszej wycieczki.

 5.45 zbiórka - Warszawa, Plac Bankowy

 6.15 wyjazd do Kadzidła

 9.15 dojazd na miejsce, rozładowanie przyczepki i przygotowanie do jazdy

 10.00 - 18.00 przejazd trasy, zwiedzanie poszczególnych atrakcji, warsztaty

 18.30 powrót do Warszawy

(plan jest ramowy i może ulec zmianie)

 przejazd na trasie Warszawa-Kadzidło, Wach-Warszawa

 transport rowerów na przyczepce

 ubezpieczenie kosztów leczenia i NNW

 opieka dwóch pilotów

 bilety wstępu do zwiedzanych atrakcji

 warsztaty kulinarne z kuchni kurpiowskiej

 prowiant na drogę

 Rezerwat Serafin

 Zagroda Kurpiowska w Kadzidle

 Muzeum Kurpiowskie w Wachu

 Warsztaty kulinarne kuchni kurpiowskiej

  Wyjazd zostanie potwierdzony w momencie, gdy do 25.08.2019 na wyjazd zapisze się min 12 osóbZainteresowany?

ZAPISZ SIĘ!


Podaj imię, nazwisko, datę urodzenia oraz dane kontaktowe. Jeżeli posiadasz kod rabatowy, wpisz go w odpowiednim polu.

Zaznacz wszystko
Wyrażam zgodę na przetwarzenie danych osobowych 1
Chcę dołączyć do newslettera 2
Wyrażam zgodę na publikowanie zdjęć z wyjazdu 3
Zapoznałem się i akceptuję regulamin wycieczki

1 Informujemy, że administratorem Pani/Pana danych osobowych jest firma BIKEowe PODRÓŻE Wojciech Seroka z siedzibą w Warszawie, ul. Ceramiczna 37b/56. W razie pytań związanych z przetwarzaniem danych, zachęcamy do kontaktu pod adresem kontakt@bikeowepodroze.com. Pani/Pana dane osobowe będą przetwarzane w celu wykonania umowy o współpracy na podst. art.6 ust.1 lit.b RODO. Dane będą przetwarzane przez okres 1 roku od dnia wygaśnięcia umowy z zastrzeżeniem, iż okres przechowywania danych może zostać każdorazowo przedłużowny o okres przedawnienia roszczeń, jakie mogą mieć związek z Pani/Pana osobą lub jeżeli przetwarzanie danych osobowych będzie niezbędne dla celowego dochodzenia roszczeń lub obrony przed roszczeniami strony przeciwnej. Informujemy, że przysługuje Pani/Panu prawo żądania dostępu do danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo przenoszenia danych. Informujemy, że przysługuje Pani/Panu prawo wniesiena skargi na przetwarzanie danych do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych. Podanie danych jest dobrowolne, ale ich niepodanie będzie związane z niemożnością zawarcia umowy.

2 Informujemy, że w przypadku zapisu do Newslettera firma BIKEowe PODRÓŻE Wojciech Seroka z siedzibą w Warszawie, ul. Ceramiczna 37b/56 będzie administratorem Pani/Pana danych w postaci imienia oraz adresu e-mail, które będą przetwarzane wyłącznie w celu przesyłania Newslettera. Wyrażenie zgody jest dobrowolne. Ma Pani/Pan prawo wglądu do treści swoich danych oraz do ich poprawiania lub usunięcia, a także do wycofania zgody w dowolnym momencie.

3 Informujemy, że w przypadku zgody na wykorzystanie wizerunku firma BIKEowe PODRÓŻE Wojciech Seroka z siedzibą w Warszawie, ul. Ceramiczna 37b/56 będzie przetwarzała wizerunek Uczestnika utrwalony w trakcie wyjazdu w formie zdjęć i filmów do celów promocyjnych i marketingowych (art.6 ust.1 lit a RODO). Materiały będą publikowane na stronie internetowej Organizatora, a także na jego profilach w mediach społecznościowych (relacje z wyjazdów). Wyrażenie zgody jest dobrowolne. Ma Pani/Pan prawo do wycofania zgody w dowolnym momencie.

Nasze plany

INNE WYJAZDY


Zapraszamy także na inne nasze wyjazdy.

Królewskie
miasto

team img

Sandomierz

24.08.2019

149

40kmdługość trasy 2/5poziom trudności

Puławy, Janowiec
Kazimierz Dln.

team img

Kazimierz Dolny

07.09.2019

139

45kmdługość trasy 2/5poziom trudności

Carska Droga

team img

Łosiostrada

22.09.2019

139

50kmdługość trasy 1/5poziom trudności