OPOWIEŚCI Z NARWI


Na ten wyjazd czekaliśmy rok! Niezapomniana trasa po kładce wśród rozlewisk Narwi i Tykocin - prawdziwa perła Podlasia.

11.05.2019

130 zł

Ostatnie wolne miejsca

OPIS

Zapraszamy na jednodniową wycieczkę na Podlasie. Zaczniemy od NARWIAŃSKIEGO PARKU NARODOWEGO, nierozerwalnie kojarzonego z bogactwem ptactwa. W sumie naliczono tu 200 gatunków, z czego 28 należy do gatunków zagrożonych. Na początku pojedziemy do wsi Waniewo, gdzie znajduje się jedyna w swoim rodzaju KŁADKA WŚRÓD ROZLEWISK NARWI. Nie jest to jednak zwyczajna kładka, tak naprawdę jest to kilka kładek o łącznej długości ponad 1000m. Na każdą kolejną przedostajemy się za pomocą pływających platform, używając siły własnych mięśni i ciągnąc za łańcuch. Takich platform na całej trasie jest aż pięć! Na środku trasy znajduje się wieża obserwacyjna, skąd można przyglądać się dziesiątkom gatunków ptaków. Kładka jest świeżo wyremontowana, więc zapewnia maksymalny komfort przejazdu, bez ryzyka niespodziewanej kąpieli :) Po zakończeniu naszej przygody z kładką wylądujemy we wsi Śwliwno, skąd brzegiem Narwi udamy się na północ. Mijając kilka punktów widokowych dotrzemy do zerwanego mostu w Kruszewie, z którym wiąże się ciekawa i straszna legenda. Żegnając się z Narwiańskim Parkiem Krajobrazowym skierujemy się w stronę Tykocina.
TYKOCIN to prawdziwa perła Podlasia, która swoim urokiem może dorównywać Kazimierzowi Dolnemu. Znany jest między innymi z tego, że kręcono tu sceny do filmu U Pana Boga za Piecem. W miasteczku będziemy mieli okazję zwiedzić jedną z najpiękniejszych w Polsce synagog - WIELKĄ SYNAGOGĘ, która przywołuje dawne czasy, gdy społeczność żydowska stanowiła dużą część tutejszej ludności. Jest to druga największa w Polsce synagoga. Dzisiaj ten XVII-wieczny budynek jest siedzibą MUZEUM W TYKOCINIE. Na szczególną uwagę zasługuje wnętrze świątyni, z charakterystyczną bimą pośrodku. Ściany udekorowane są tekstami biblijnymi oraz ornamentami kwiatowymi. Centrum Tykocina stanowi RYNEK z pomnikiem hetmana Stefana Czarnieckiego, który został uhonorowany nadaniem dóbr tykocińskich w uznaniu za swoje zasługi dla Ojczyzny. Oprócz pomnika przy rynku znajdziemy także zabytkowy kościół pw. Św. Trójcy czy kilka drewnianych chałup. W jednej z nich znajduje się wystawa poświęcona historii drewnianej architektury Tykocina. Po drugiej stronie Narwi leży ZAMEK W TYKOCINIE, sięgający swoją historią XV wieku. Jedyna tego rodzaju budowlą na Podlasiu, która za czasów Stefan Batorego nosiła nazwę Arsenału Rzeczypospolitej.
Osobnym punktem naszego wyjazdu musi być kuchnia. Tykocin słynie z wielu miejsc z bardzo dobrym jedzeniem. Na szczególną uwagę zasługują wyroby Pierogarni Tykocińskiej, czy potrawy w Opowieściach z Narwi. Fani filmu mogą zjeść w restauracji ALUMNAT (niegdyś przytułek dla weteranów), gdzie kręcono sceny do wcześniej wspomnianego filmu. Posileni skierujemy się na zachód do wsi Pentowo, które nosi dumną nazwę EUROPEJSKIEJ WIOSKI BOCIANIEJ. Słynie ona z niespotykanej nigdzie indziej ilości bocianów, które upodobały sobie tę właśnie wieś. Aby ułatwić obserwację ptaków wzniesiono tu specjalne bocianie wieże. Spotkamy tu także unikatową Galerię Bocianią.
Z Pentowa skierujemy się jeszcze do Kiermus, aby zobaczyć pierwszą w Polsce prywatną OSTOJĘ ŻUBRA. Na koniec naszej wycieczki skierujemy się z powrotem do NPN, do siedziby dyrekcji Parku, do KUROWA. Na miejscu będziemy mogli zapoznać się z ekspozycją przyrodniczą przygotowaną w zabytkowym dworku, a także pospacerować po KŁADCE WŚRÓD BAGIEN, która przedstawia poszczególne ekosystemy rozlewiska Narwi.

TRASA


Waniewo-Tykocin-Kurowo

STOPIEŃ TRUDNOŚCI


1 / 5
trasa łatwa
drogi asfaltowe, szutrowe, bruk

DYSTANS


około 50 km

SZCZEGÓŁY


Poniżej znajdziesz plan naszej wycieczki.

 6.00 zbiórka - Warszawa, Plac Bankowy

 6.30 wyjazd do Waniewa

 9.30 dojazd na miejsce, rozładowanie przyczepki i przygotowanie do jazdy

 10.00 - 17.30 przejazd trasy, zwiedzanie poszczególnych atrakcji, obiad

 18.00 powrót do Warszawy (ok 20.30 powinniśmy być na Placu Bankowym)

(plan jest ramowy i może ulec zmianie)

 przejazd na trasie Warszawa - Waniewo, Kurowo - Warszawa

 transport rowerów na przyczepce

 ubezpieczenie kosztów leczenia i NNW

 bilety wstępu i przewodnik po Muzeum w Tykocinie

 opieka dwóch pilotów

 prowiant na drogę

 obiad w czasie wolnym w Tykocinie

 bilety wstępu do Parku w Kurowie (5 zł)

 bilety wstępu do Pentowa (5 zł)

 kładka wśród rozlewisk Narwi z unikatowymi pływającymi platformami

 Tykocin - perła Podlasia

 Muzeum w Tykocinie

 Zamek w Tykocinie

 Europejska Wioska Bociania

 Muzeum i kładka wśród bagien w Kurowie

  Wyjazd zostanie potwierdzony w momencie, gdy do 4.05.2019 na wyjazd zapisze się min 12 osób

Nasze plany

INNE WYJAZDY


Zapraszamy także na inne nasze wyjazdy.

Królewskie
miasto

team img

Mały Rzym

18.05.2019

145

40kmdługość trasy 2/5poziom trudności

Na przełomie
Bugu

team img

Czar Podlasia

25-26.05.2019

265

90kmdługość trasy 1/5poziom trudności

Kazimierz Dln.
Nałęczów

team img

Na Dwóch Brzegach+

22-23.06.2019

255

75kmdługość trasy 2/5poziom trudności