NIEBIESKIE ŹRÓDŁA


W sobotni, majowy poranek zabierzemy Was na jednodniową wycieczkę w okolice Tomaszowa Mazowieckiego, m.in. do magicznych "Niebieskich źródeł" - jednego z najciekawszych zjawisk krasowych w Europie! Mało kto zna to miejsce, a oddalone jest zaledwie 100 km od Warszawy.

09.05.2020

139 zł

Wolne miejsca

OPIS

Naszą wycieczkę rozpoczniemy w SPALE, znanej niegdyś ze swoich myśliwskich walorów, gdzie w pałacyku myśliwskim mieszkali m.in. Józef Piłsudski czy Ignacy Mościcki. A dziś znanej z Ośrodka Przygotowań Olimpijskich polskich sportowców, czy z organizacji corocznych Dożynek Prezydenckich. Stąd ruszymy w stronę Tomaszowa Mazowieckiego, po drodze zatrzymując się w Jeleniu, gdzie zwiedzimy pierwszy tego dnia SCHRON DLA POCIĄGÓW SZTABOWYCH, zbudowany przez Niemców podczas II Wojny Światowej, a także opuszczone bunkry.
Z Jelenia udamy się w stronę Zalewu Sulejowskiego, gdzie po krótkim odpoczynku na molo przeprawimy się na drugi brzeg Pilicy. Jadąc wzdłuż brzegu rzeki skierujemy się w stronę GROT NAGÓRZYCKICH, czyli pozostałości po XVIII-wiecznej kopalni piasku kwarcowego. A stamtąd dalej do Tomaszowa, gdzie zwiedzanie rozpoczniemy od niezwykłego rezerwatu przyrody. Zobaczymy NIEBIESKIE ŹRÓDŁA.
Główny kompleks wodonośny stanowią spękane wapienie jurajskie, z których wytryska woda przybierająca niebiesko-błękitno-zieloną barwę. Barwa wody w basenach źródliskowych jest efektem działań rozproszonego światła słonecznego. Zmiana odcieni barwy wody uzależniona jest od stanu pogody czy stopnia nasłonecznienia bądź zachmurzenia. Dodatkowo uroku wywierzysku nadają pulsujące gejzery z piasku podrzucanego przez źródlaną wodę.
Po sąsiedzku od Niebieskich Źródeł znajduje się SKANSEN RZEKI PILICY, czyli pierwsze w Polsce muzeum na świeżym powietrzu poświęcone rzece, gdzie zobaczymy wiele zabytkowych budynków, takich jak młyn wodny czy budynki przeniesione z pobliskiej Spały (w tym jeden pełniący rolę carskiej wygódki :)). Zobaczymy także wiele historycznych eksponatów - głównie militaria, wydobyte z dna Pilicy m.in. unikatowy egzemplarz artyleryjskiego ciągnika niemieckiej Luftwaffe, który samodzielnie jeżdżąc, stanowi główną atrakcję skansenu.
Chętni będą mogli zwiedzić to miejsce w czasie wolnym, po którym ruszymy w dalszą drogę i po kilku kilometrach opuścimy Tomaszów Mazowiecki. Ruszymy w stronę Spały ścieżką, która swoją charakterystyką przywołuje trasę rowerową na Hel.
W Spale zatrzymamy się na dłużej. Będziemy mieć czas na obiad, zwiedzanie i pamiątkową fotkę z żubrem. Będziemy mieli okazję skosztować przepysznych spalskich gofrów:) Przed powrotem do Warszawy chętni będą mogli ruszyć z nami w krótką trasę do KONEWKI. Będzie to drugi na naszej trasie schron kolejowy, ten w zdecydowanie lepszym stanie. W tym 380-metrowym schronie będziemy mogli zobaczyć ekspozycję militariów, pojazdy wojskowe oraz różnego rodzaju wystawy stałe. Ciekawostką jest fakt, że obiekt ten jest najcenniejszym zimowiskiem nietoperzy w województwie łódzkim. Radzimy zabrać ze sobą ciepłe czapki, gdyż temperatura wewnątrz wynosi zaledwie kilka stopni.

TRASA


Spała - Tomaszów Mazowiecki - Spała

STOPIEŃ TRUDNOŚCI


1 / 5
trasa łatwa
drogi asfaltowe, szutrowe i leśne

DYSTANS


.40 km

SZCZEGÓŁY


Poniżej znajdziesz plan naszej wycieczki.

 7.30 zbiórka - Warszawa, Plac Bankowy

 8.00 wyjazd do Spały

 10.00 dojazd na miejsce, rozładowanie przyczepki i przygotowanie do jazdy

 10.30 - 17.00 przejazd trasy, zwiedzanie poszczególnych atrakcji, obiad

 18.00 powrót do Warszawy (ok 20.00 powinniśmy być na Placu Bankowym)

(plan jest ramowy i może ulec zmianie)

 przejazd na trasie Warszawa - Spała - Warszawa

 transport rowerów na przyczepce

 ubezpieczenie kosztów leczenia i NNW

 bilety wstępu do zwiedzanych atrakcji (Groty Nagórzyckie)

 opieka dwóch pilotów

 prowiant na drogę

 ewentualny bilet wstępu do bunkrów w Konewce

 obiad w czasie wolnym

 Rezerwat NIEBIESKIE ŹRÓDŁA

 Skansen Rzeki Pilicy

 Pozostałości po XIX-wiecznej kopalni piasku szklarskiego (kwarcowego)- GROTY NAGÓRZYCKIE

 Zalew Sulejowski (tama, molo)

 Niemieckie schrony kolejowe z okresu II Wojny Światowej

  Wyjazd zostanie potwierdzony w momencie, gdy do 25.04.2020 na wyjazd zapisze się min 12 osób.

  Płatność:
    - zapis do 9.02.2020 - 30% kwoty w momecie zapisu oraz pozostałe 70% kwoty maksymalnie 30 dni przed wyjazdem,
    - zapis od 9.02.2020 - 100% kwoty w momencie zapisu.

Nasze plany

INNE WYJAZDY


Zapraszamy także na inne nasze wyjazdy.

Palmy i pisanki
Wielkanocne

wycieczka
piesza

WIELKANOC NA KURPIACH  

04.04.2020

145 zł

Carska
droga

ŁOSIOSTRADA  

25.04.2020

155 zł

Dolina
Sanu

BIESZCZADY  

01-03.05.2020

299 zł

Zainteresowany?

ZAPISZ SIĘ!


Podaj imię, nazwisko, datę urodzenia oraz dane kontaktowe. Jeżeli jesteś zainteresowany dojazdem własnym, zapisz to w formularzu - odezwiemy się do Ciebie. Jeżeli posiadasz kod rabatowy, wpisz go w odpowiednim polu.

Zaznacz wszystko
Wyrażam zgodę na przetwarzenie danych osobowych 1
Chcę dołączyć do newslettera 2
Wyrażam zgodę na publikowanie zdjęć z wyjazdu 3
Zapoznałem się i akceptuję regulamin wycieczki

1 Informujemy, że administratorem Pani/Pana danych osobowych jest firma BIKEowe PODRÓŻE Wojciech Seroka z siedzibą w Warszawie, ul. Ceramiczna 37b/56. W razie pytań związanych z przetwarzaniem danych, zachęcamy do kontaktu pod adresem kontakt@bikeowepodroze.com. Pani/Pana dane osobowe będą przetwarzane w celu wykonania umowy o współpracy na podst. art.6 ust.1 lit.b RODO. Dane będą przetwarzane przez okres 1 roku od dnia wygaśnięcia umowy z zastrzeżeniem, iż okres przechowywania danych może zostać każdorazowo przedłużowny o okres przedawnienia roszczeń, jakie mogą mieć związek z Pani/Pana osobą lub jeżeli przetwarzanie danych osobowych będzie niezbędne dla celowego dochodzenia roszczeń lub obrony przed roszczeniami strony przeciwnej. Informujemy, że przysługuje Pani/Panu prawo żądania dostępu do danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo przenoszenia danych. Informujemy, że przysługuje Pani/Panu prawo wniesiena skargi na przetwarzanie danych do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych. Podanie danych jest dobrowolne, ale ich niepodanie będzie związane z niemożnością zawarcia umowy.

2 Informujemy, że w przypadku zapisu do Newslettera firma BIKEowe PODRÓŻE Wojciech Seroka z siedzibą w Warszawie, ul. Ceramiczna 37b/56 będzie administratorem Pani/Pana danych w postaci imienia oraz adresu e-mail, które będą przetwarzane wyłącznie w celu przesyłania Newslettera. Wyrażenie zgody jest dobrowolne. Ma Pani/Pan prawo wglądu do treści swoich danych oraz do ich poprawiania lub usunięcia, a także do wycofania zgody w dowolnym momencie.

3 Informujemy, że w przypadku zgody na wykorzystanie wizerunku firma BIKEowe PODRÓŻE Wojciech Seroka z siedzibą w Warszawie, ul. Ceramiczna 37b/56 będzie przetwarzała wizerunek Uczestnika utrwalony w trakcie wyjazdu w formie zdjęć i filmów do celów promocyjnych i marketingowych (art.6 ust.1 lit a RODO). Materiały będą publikowane na stronie internetowej Organizatora, a także na jego profilach w mediach społecznościowych (relacje z wyjazdów). Wyrażenie zgody jest dobrowolne. Ma Pani/Pan prawo do wycofania zgody w dowolnym momencie.