NIEBIESKIE ŹRÓDŁA


W sobotni, majowy poranek zabierzemy Was na jednodniową wycieczkę w okolice Tomaszowa Mazowieckiego, m.in. do magicznych "Niebieskich źródeł" - jednego z najciekawszych zjawisk krasowych w Europie! Mało kto zna to miejsce, a oddalone jest zaledwie 100 km od Warszawy.

09.05.2020

139 zł

Wolne miejsca

OPIS

Naszą wycieczkę rozpoczniemy w SPALE, znanej niegdyś ze swoich myśliwskich walorów, gdzie w pałacyku myśliwskim mieszkali m.in. Józef Piłsudski czy Ignacy Mościcki. A dziś znanej z Ośrodka Przygotowań Olimpijskich polskich sportowców, czy z organizacji corocznych Dożynek Prezydenckich. Stąd ruszymy w stronę Tomaszowa Mazowieckiego, po drodze zatrzymując się w Jeleniu, gdzie zwiedzimy pierwszy tego dnia SCHRON DLA POCIĄGÓW SZTABOWYCH, zbudowany przez Niemców podczas II Wojny Światowej, a także opuszczone bunkry.
Z Jelenia udamy się w stronę Zalewu Sulejowskiego, gdzie po krótkim odpoczynku na molo przeprawimy się na drugi brzeg Pilicy. Jadąc wzdłuż brzegu rzeki skierujemy się w stronę GROT NAGÓRZYCKICH, czyli pozostałości po XVIII-wiecznej kopalni piasku kwarcowego. A stamtąd dalej do Tomaszowa, gdzie zwiedzanie rozpoczniemy od niezwykłego rezerwatu przyrody. Zobaczymy NIEBIESKIE ŹRÓDŁA.
Główny kompleks wodonośny stanowią spękane wapienie jurajskie, z których wytryska woda przybierająca niebiesko-błękitno-zieloną barwę. Barwa wody w basenach źródliskowych jest efektem działań rozproszonego światła słonecznego. Zmiana odcieni barwy wody uzależniona jest od stanu pogody czy stopnia nasłonecznienia bądź zachmurzenia. Dodatkowo uroku wywierzysku nadają pulsujące gejzery z piasku podrzucanego przez źródlaną wodę.
Po sąsiedzku od Niebieskich Źródeł znajduje się SKANSEN RZEKI PILICY, czyli pierwsze w Polsce muzeum na świeżym powietrzu poświęcone rzece, gdzie zobaczymy wiele zabytkowych budynków, takich jak młyn wodny czy budynki przeniesione z pobliskiej Spały (w tym jeden pełniący rolę carskiej wygódki :)). Zobaczymy także wiele historycznych eksponatów - głównie militaria, wydobyte z dna Pilicy m.in. unikatowy egzemplarz artyleryjskiego ciągnika niemieckiej Luftwaffe, który samodzielnie jeżdżąc, stanowi główną atrakcję skansenu.
Chętni będą mogli zwiedzić to miejsce w czasie wolnym, po którym ruszymy w dalszą drogę i po kilku kilometrach opuścimy Tomaszów Mazowiecki. Ruszymy w stronę Spały ścieżką, która swoją charakterystyką przywołuje trasę rowerową na Hel.
W Spale zatrzymamy się na dłużej. Będziemy mieć czas na obiad, zwiedzanie i pamiątkową fotkę z żubrem. Będziemy mieli okazję skosztować przepysznych spalskich gofrów:) Przed powrotem do Warszawy chętni będą mogli ruszyć z nami w krótką trasę do KONEWKI. Będzie to drugi na naszej trasie schron kolejowy, ten w zdecydowanie lepszym stanie. W tym 380-metrowym schronie będziemy mogli zobaczyć ekspozycję militariów, pojazdy wojskowe oraz różnego rodzaju wystawy stałe. Ciekawostką jest fakt, że obiekt ten jest najcenniejszym zimowiskiem nietoperzy w województwie łódzkim. Radzimy zabrać ze sobą ciepłe czapki, gdyż temperatura wewnątrz wynosi zaledwie kilka stopni.

TRASA


Spała - Tomaszów Mazowiecki - Spała

STOPIEŃ TRUDNOŚCI


1 / 5
trasa łatwa
drogi asfaltowe, szutrowe i leśne

DYSTANS


.40 km

SZCZEGÓŁY


Poniżej znajdziesz plan naszej wycieczki.

 7.30 zbiórka - Warszawa, Plac Bankowy

 8.00 wyjazd do Spały

 10.00 dojazd na miejsce, rozładowanie przyczepki i przygotowanie do jazdy

 10.30 - 17.00 przejazd trasy, zwiedzanie poszczególnych atrakcji, obiad

 18.00 powrót do Warszawy (ok 20.00 powinniśmy być na Placu Bankowym)

(plan jest ramowy i może ulec zmianie)

 przejazd na trasie Warszawa - Spała - Warszawa

 transport rowerów na przyczepce

 ubezpieczenie kosztów leczenia i NNW

 bilety wstępu do zwiedzanych atrakcji (Groty Nagórzyckie)

 opieka dwóch pilotów

 prowiant na drogę

 ewentualny bilet wstępu do bunkrów w Konewce

 obiad w czasie wolnym

 Rezerwat NIEBIESKIE ŹRÓDŁA

 Skansen Rzeki Pilicy

 Pozostałości po XIX-wiecznej kopalni piasku szklarskiego (kwarcowego)- GROTY NAGÓRZYCKIE

 Zalew Sulejowski (tama, molo)

 Niemieckie schrony kolejowe z okresu II Wojny Światowej

  Wyjazd zostanie potwierdzony w momencie, gdy do 25.04.2020 na wyjazd zapisze się min 12 osób.

  Płatność:
    - zapis do 9.02.2020 - 30% kwoty w momecie zapisu oraz pozostałe 70% kwoty maksymalnie 30 dni przed wyjazdem,
    - zapis od 9.02.2020 - 100% kwoty w momencie zapisu.

Nasze plany

INNE WYJAZDY


Zapraszamy także na inne nasze wyjazdy.

Mały
Rzym

SANDOMIERZ  

30.05.2020

175 zł

Statki
na trawie

KANAŁ ELBLĄSKI  

06.06.2020

169 zł

Wokół Jeziora
Bełdany

MAZURY  

20.06.2020

159 zł

Zainteresowany?

ZAPISZ SIĘ!


Podaj imię, nazwisko, datę urodzenia oraz dane kontaktowe. Jeżeli jesteś zainteresowany dojazdem własnym, zapisz to w formularzu - odezwiemy się do Ciebie. Jeżeli posiadasz kod rabatowy, wpisz go w odpowiednim polu.

Zaznacz wszystko
Wyrażam zgodę na przetwarzenie danych osobowych 1
Chcę dołączyć do newslettera 2
Wyrażam zgodę na publikowanie zdjęć z wyjazdu 3
Zapoznałem się i akceptuję regulamin wycieczki

1 Informujemy, że administratorem Pani/Pana danych osobowych jest firma BIKEowe PODRÓŻE Wojciech Seroka z siedzibą w Warszawie, ul. Ceramiczna 37b/56. W razie pytań związanych z przetwarzaniem danych, zachęcamy do kontaktu pod adresem kontakt@bikeowepodroze.com. Pani/Pana dane osobowe będą przetwarzane w celu wykonania umowy o współpracy na podst. art.6 ust.1 lit.b RODO. Dane będą przetwarzane przez okres 1 roku od dnia wygaśnięcia umowy z zastrzeżeniem, iż okres przechowywania danych może zostać każdorazowo przedłużowny o okres przedawnienia roszczeń, jakie mogą mieć związek z Pani/Pana osobą lub jeżeli przetwarzanie danych osobowych będzie niezbędne dla celowego dochodzenia roszczeń lub obrony przed roszczeniami strony przeciwnej. Informujemy, że przysługuje Pani/Panu prawo żądania dostępu do danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo przenoszenia danych. Informujemy, że przysługuje Pani/Panu prawo wniesiena skargi na przetwarzanie danych do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych. Podanie danych jest dobrowolne, ale ich niepodanie będzie związane z niemożnością zawarcia umowy.

2 Informujemy, że w przypadku zapisu do Newslettera firma BIKEowe PODRÓŻE Wojciech Seroka z siedzibą w Warszawie, ul. Ceramiczna 37b/56 będzie administratorem Pani/Pana danych w postaci imienia oraz adresu e-mail, które będą przetwarzane wyłącznie w celu przesyłania Newslettera. Wyrażenie zgody jest dobrowolne. Ma Pani/Pan prawo wglądu do treści swoich danych oraz do ich poprawiania lub usunięcia, a także do wycofania zgody w dowolnym momencie.

3 Informujemy, że w przypadku zgody na wykorzystanie wizerunku firma BIKEowe PODRÓŻE Wojciech Seroka z siedzibą w Warszawie, ul. Ceramiczna 37b/56 będzie przetwarzała wizerunek Uczestnika utrwalony w trakcie wyjazdu w formie zdjęć i filmów do celów promocyjnych i marketingowych (art.6 ust.1 lit a RODO). Materiały będą publikowane na stronie internetowej Organizatora, a także na jego profilach w mediach społecznościowych (relacje z wyjazdów). Wyrażenie zgody jest dobrowolne. Ma Pani/Pan prawo do wycofania zgody w dowolnym momencie.