NIEBIESKIE ŹRÓDŁA


W sobotni, kwietniowy poranek zabierzemy Was na jednodniową wycieczkę w okolice Tomaszowa Mazowieckiego, m.in. do magicznych "Niebieskich źródeł"- jednego z najciekawszych zjawisk krasowych w Europie! Mało kto zna to miejsce, a oddalone jest zaledwie 100 km od Warszawy.

13.04.2019

125 zł

zapisy zamknięte

OPIS

Naszą wycieczkę rozpoczniemy w SPALE, znanej niegdyś ze swoich myśliwskich walorów, gdzie w pałacyku myśliwskim mieszkali m.in. Józef Piłsudski czy Ignacy Mościcki. A dziś znanej z Ośrodka Przygotowań Olimpijskich polskich sportowców, czy z organizacji corocznych Dożynek Prezydenckich. Stąd ruszymy w stronę Tomaszowa Mazowieckiego, po drodze zatrzymując się w Jeleniu, gdzie zwiedzimy pierwszy tego dnia SCHRON DLA POCIĄGÓW SZTABOWYCH, zbudowany przez Niemców podczas II Wojny Światowej, a także opuszczone bunkry.
Z Jelenia udamy się w stronę Zalewu Sulejowskiego, gdzie po krótkim odpoczynku na molo przeprawimy się na drugi brzeg Pilicy. Jadąc wzdłuż brzegu rzeki skierujemy się w stronę GROT NAGÓRZYCKICH, czyli pozostałości po XVIII-wiecznej kopalni piasku kwarcowego. A stamtąd dalej w do Tomaszowa, gdzie zwiedzanie rozpoczniemy od niezwykłego rezerwatu przyrody. Zobaczymy NIEBIESKIE ŹRÓDŁA. Główny kompleks wodonośny stanowią spękane wapienie jurajskie, z których wytryska woda przybierająca niebiesko-błękitno-zieloną barwę. Barwa wody w basenach źródliskowych jest efektem działań rozproszonego światła słonecznego. Zmiana odcieni barwy wody uzależniona jest od stanu pogody czy stopnia nasłonecznienia bądź zachmurzenia. Dodatkowo uroku wywierzysku nadają pulsujące gejzery z piasku podrzucanego przez źródlaną wodę.
Po sąsiedzku od Niebieskich Źódeł znajduje się SKANSEN RZEKI PILICY, czyli pierwsze w Polsce muzeum na świeżym powietrzu poświęcone rzece, gdzie zobaczymy wiele zabytkowych budynków, takich jak młyn wodny czy budynki przeniesione z pobliskiej Spały (w tym jeden pełniący rolę carskiej wygódki :)). Zobaczymy także wiele historycznych eksponatów - głównie militaria, wydobyte z dna Pilicy m.in. unikatowy egzemplarz artyleryjskiego ciągnika niemieckiej Luftwaffe, który samodzielnie jeżdżąc, stanowi główną atrakcję skansenu.
Po krótkim odpoczynku ruszymy w dalszą drogę i po kilku kilometrach opuścimy Tomaszów Mazowiecki. Ruszymy w stronę Spały ścieżką, która swoją charakterystyką przyłowuje trasę rowerową na Hel.
W Spale zatrzymamy się na dłużej. Będziemy mieć czas na obiad, zwiedzanie i pamiątkową fotkę z żubrem. Przed powrotem do Warszawy ruszymy jeszcze w krótką trasę do KONEWKI. Będzie to drugi na naszej trasie schron kolejowy, ten w zdecydowanie lepszym stanie. W tym 380-metrowym schronie będziemy mogli zobaczyć ekspozycję militariów, pojazdy wojskowe oraz różnego rodzaju wystawy stałe. Ciekawostką jest fakt, że obiekt ten jest najcenniejszym zimowiskiem nietoperzy w województwie łódzkim. Radzimy zabrać ze sobą ciepłe czapki, gdyż temperatura wewnątrz wynosi zaledwie kilka stopni :)

TRASA


Spała - Tomaszów Mazowiecki - Spała

STOPIEŃ TRUDNOŚCI


1 / 5
trasa łatwa
drogi asfaltowe, szutrowe i leśne

DYSTANS


około 45 km

SZCZEGÓŁY


Poniżej znajdziesz plan naszej wycieczki.

 7.30 zbiórka - Warszawa, Plac Bankowy

 8.00 wyjazd do Spały

 10.00 dojazd na miejsce, rozładowanie przyczepki i przygotowanie do jazdy

 10.30 - 17.00 przejazd trasy, zwiedzanie poszczególnych atrakcji, obiad

 18.00 powrót do Warszawy (ok 20.00 powinniśmy być na Placu Bankowym)

(plan jest ramowy i może ulec zmianie)

 przejazd na trasie Warszawa - Spała - Warszawa

 transport rowerów na przyczepce

 ubezpieczenie kosztów leczenia i NNW

 bilety wstępu do zwiedzanych atrakcji

 opieka dwóch pilotów

 gadżet-niespodzianka :)

 prowiant na drogę

 obiad w czasie wolnym

 Rezerwat NIEBIESKIE ŹRÓDŁA

 Skansen Rzeki Pilicy

 Pozostałości po XIX-wiecznej kopalni piasku szklarskiego (kwarcowego)- GROTY NAGÓRZYCKIE

 Zalew Sulejowski (tama, molo)

 Niemieckie schrony kolejowe z okresu II Wojny Światowej

Wyjazd zostanie potwierdzony w momencie, gdy do 06.04.2019 na wyjazd zapisze się min 12 osób.

  Wyjazd potwierdzony!

Nasze plany

INNE WYJAZDY


Zapraszamy także na inne nasze wyjazdy.

U Pana Boga
za Piecem

team img

Opowieści z Narwi

11.05.2019

130

50kmdługość trasy 1/5poziom trudności

Królewskie
miasto

team img

Mały Rzym

18.05.2019

145

40kmdługość trasy 2/5poziom trudności

Na przełomie
Bugu

team img

Czar Podlasia

25-26.05.2019

265

90kmdługość trasy 1/5poziom trudności