CZAR PODLASIA


Podlasie Nadbużańskie - miejsce gdzie czas płynie wolniej. Cisza, spokój i nieskażona przyroda. Idealny pomysł na weekendowy odpoczynek od wielkiego miasta.

11-12.07.2020

295 zł

Wolne miejsca

OPIS

W lipcowy weekend zabierzemy Was do cudownej, krainy jaką jest Podlasie. To, co charakteryzuje ten wyjazd, to możliwość odpoczynku w miejscu, gdzie panuje totalny spokój. Podlasie Nadbużańskie to czyste powietrze, piękne lasy i niesamowite widoki przełomu Bugu. Do tego dochodzą interesujące miejsca, związane głównie z kultem religijnym, ale nie tylko.
Wycieczkę rozpoczniemy w najważniejszym dla wyznawców prawosławia w Polsce miejscu. Odwiedzimy ŚWIĘTĄ GÓRĘ GRABARKĘ, zwaną prawosławną Jasną Górą. W skład Grabarki wchodzi monaster żeński św. Marty i Marii oraz trzy klasztorne cerkwie. Kult Świętej Góry wiąże się z legendą, według której pewien mieszkaniec Siemiatycz doznał objawienia. Usłyszał, że jedynym ratunkiem od epidemii cholery jest udanie się z krzyżem na Górę Grabarkę. Wkrótce wraz z innymi mieszkańcami wybrał się na wzgórze, spod którego wypływał strumień. Ci, którzy napili się z niego wody, ocaleli od epidemii. Od tamtej pory ludzie pielgrzymują w to miejsce zabierając ze sobą krzyże, które umieszczają na górze. Dziś pozostawione krzyże stanowią charakterystyczny obraz tego miejsca.
Z Grabarki udamy się na wschód. Jadąc szutrową drogą pośród lasów z rzadka będziemy stykać się z jakąkolwiek cywilizacją. Na uwagę zasługuje bardzo ładna cerkiew we wsi Anusin. Jej złoty krzyż zobaczymy już z daleka, więc będzie dla nas dobrym drogowskazem.
Będąc już niemal pod białoruską granicą skierujemy się na południe do miejscowości TOKARY, gdzie zobaczymy jedną z najpiękniejszych cerkwi w Polsce.
Cerkiew pw. Matki Bożej Wszystkich Strapionych Radość wybudowana została w 1912 roku, a położona jest w lesie, z dala od innych zabudowań. Tuż obok cerkwi przebiega granica, o czym informują znaki, szlaban i często pojawiająca się straż graniczna.
Z Tokar ruszymy na zachód po ładnej, asfaltowej drodze. Ciekawostką jest fakt, że pod naszymi kołami znajdować się będzie fragment największego na świecie systemu rurociągów. Rurociąg Przyjaźń transportuje ogromne ilości ropy naftowej, która następnie przepompowywana jest w zakładzie w Adamowie, obok którego będziemy przejeżdżać.
Z Adamowa ruszymy w stronę MIELNIKA, jednego z najatrakcyjniejszych turystycznie ośrodków Podlasia Nadbużańskiego. Do miasteczka wjedziemy od północy. Od razu zauważymy, że droga zrobi się za chwilę cała biała, podobnie jak opony naszych rowerów. Wjedziemy na drogę prowadzącą do KOPALNI KREDY. Jedyną w Polsce odkrywkową kopalnię kredy będziemy mogli podziwiać w całej okazałości z tarasu widokowego. W miasteczku odwiedzimy jeszcze lokalny sklep spożywczy, gdzie zaopatrzymy się na wieczór. Po zakupach ruszymy w stronę naszego noclegu. Po drodze odwiedzimy jeszcze miejsca związane z bogatą historią Mielnika. Zwiedzimy Górę Zamkową z grodziskiem z XI-XII w. i pozostałościami późniejszego zamku. Położony 80 m nad korytem Bugu szczyt to atrakcyjny punkt widokowy.
Końcowe kilometry trasy to już przejażdżka pośród nadbużańskich łąk do wsi Osłowo. Trasa tego dnia to około 43 kilometrów. Miejsce naszego noclegu to agroturystyka otoczona piękną zielenią, gdzie będziemy mogli zanurzyć się szumie płynącego Bugu. Wieczór spędzimy na integracji w altance nad stawem. Fajnym punktem wieczoru będzie też spacer nad Bugu, gdzie będziemy mogli podziwiać piękny zachód słońca.
Drugiego dnia naszej rowerowej wycieczki planujemy, podobnie jak dnia pierwszego, około 43 kilometrową trasę. Po śniadaniu ruszymy znowu w kierunku Mielnika. Tym razem tylko przejedziemy przez miasteczko, bo naszym celem będzie przeprawa promowa na Bugu. W tym miejscu kursuje ręczny prom. Ręczny dlatego, że na drugi brzeg dostaniemy się dzięki pracy panów, którzy używając siły własnych mięśni i zaczepionej na drugim brzegu liny, przeciągną nas na drugą stronę. Będąc już na mazowieckim brzegu Bugu ruszymy na zachód. Cały czas będziemy jechać wzdłuż Bugu, początkowo pośród pól i wsi, a następnie przez lasy.
Naszym celem będzie DROHICZYN – pierwsza stolica Podlasia. Miasto pełniło tę funkcję od 1513 r. przez prawie trzy wieki. Liczne znaleziska potwierdzają, że przez Drohiczyn przebiegał historyczny bursztynowy szlak. Miasteczko stało się także inspiracją dla artystów – Stefan Żeromski opisał je w swojej powieści „Uroda życia”, a nadbużańskie krajobrazy zostały wykorzystane jako plenery filmowe polskich produkcji „Nad Niemnem”, „Boża Podszewka” i „Panny z Wilka”.
Do miasteczka wjedziemy od południa. Najpierw naszym oczom ukaże się piękna panorama z Katedrą Trójcy Świętej oraz Cerkwią Świętego Mikołaja w tle. Wzdłuż brzegu Bugu dojedziemy do przeprawy promowej za pomocą, której dostaniemy się do Drohiczyna. Będąc w miasteczku, odwiedzimy NADBUŻAŃSKI PARK HISTORYCZNO-KULTUROWY, w którego skład wchodzą Muzeum Regionalne i MUZEUM KAJAKARSTWA. Na miejscu będziemy mogli także zwiedzić katedrę i cerkiew, a także wejść na Górę Zamkową, z której rozciąga się piękny widok na zakole Bugu. W tym miejscu każdy będzie miał czas na samodzielne zwiedzanie i obiad, po którym ruszymy w drogę powrotną do Warszawy.

TRASA


Grabarka - Mielnik
Mielnik - Drohiczyn

STOPIEŃ TRUDNOŚCI


1 / 5
trasa łatwa
drogi asfaltowe i szutrowe

DYSTANS


.86 km

SZCZEGÓŁY


Poniżej znajdziesz plan naszej wycieczki.

 6.00 zbiórka - Warszawa, Plac Bankowy

 6.30 wyjazd do Grabarki

 9.30 dojazd na miejsce, rozładowanie przyczepki i przygotowanie do jazdy

 10.00 - 17.00 przejazd trasy, zwiedzanie poszczególnych atrakcji

 18.30 obiadokolacja w Agroturystyce i wieczorna integracja

(plan jest ramowy i może ulec zmianie)

 9.00 śniadanie

 10.00 - 16.00 przejazd trasy, zwiedzanie atrakcji, czas wolny

 16.00 wyjazd do Warszawy

 19.00 przyjazd na Plac Bankowy w Warszawie

(plan jest ramowy i może ulec zmianie)

 przejazd na trasie Warszawa-Grabarka, Drohiczyn-Warszawa

 transport rowerów na przyczepce

 ubezpieczenie kosztów leczenia i NNW

 wyżywienie: obiadokolacja w sobotę i śniadanie w niedzielę

 koszt przeprawy promowej

 opieka dwóch pilotów

 prowiant na drogę

 obiad w czasie wolnym

 nocleg w Agroturystyce nad Bugiem

 5 minut drogi spacerem do rzeki

 pokoje trzyosobowe z łazienką

nocleg nocleg

nocleg nocleg

 Święta Góra Garbarka

 Cerkiew w Tokarach

 Odkrywkowa kopalnia kredy w Mielniku

 Góra Zamkowa w Mielniku

 Góra Zamkowa w Drohiczynie

 przeprawy promowe na Bugu

 Nadbużański Park Historyczno-Kulturowy – Muzeum Regionalne i Muzeum Kajakarstwa w Drohiczynie

  Wyjazd zostanie potwierdzony w momencie, gdy do 2020-06-27 na wyjazd zapisze się min 12 osób.

 
Nasze plany

INNE WYJAZDY


Zapraszamy także na inne nasze wyjazdy.

Mały
Rzym

SANDOMIERZ  

30.05.2020

175 zł

Wokół Jeziora
Bełdany

MAZURY  

20.06.2020

159 zł

Szlak
tatarski

KRUSZYNIANY  

27.06.2020

165 zł

Zainteresowany?

ZAPISZ SIĘ!


Podaj imię, nazwisko, datę urodzenia oraz dane kontaktowe. Jeżeli posiadasz kod rabatowy, wpisz go w odpowiednim polu.

Zaznacz wszystko
Wyrażam zgodę na przetwarzenie danych osobowych 1
Chcę dołączyć do newslettera 2
Wyrażam zgodę na publikowanie zdjęć z wyjazdu 3
Zapoznałem się i akceptuję regulamin wycieczki

1 Informujemy, że administratorem Pani/Pana danych osobowych jest firma BIKEowe PODRÓŻE Wojciech Seroka z siedzibą w Warszawie, ul. Ceramiczna 37b/56. W razie pytań związanych z przetwarzaniem danych, zachęcamy do kontaktu pod adresem kontakt@bikeowepodroze.com. Pani/Pana dane osobowe będą przetwarzane w celu wykonania umowy o współpracy na podst. art.6 ust.1 lit.b RODO. Dane będą przetwarzane przez okres 1 roku od dnia wygaśnięcia umowy z zastrzeżeniem, iż okres przechowywania danych może zostać każdorazowo przedłużowny o okres przedawnienia roszczeń, jakie mogą mieć związek z Pani/Pana osobą lub jeżeli przetwarzanie danych osobowych będzie niezbędne dla celowego dochodzenia roszczeń lub obrony przed roszczeniami strony przeciwnej. Informujemy, że przysługuje Pani/Panu prawo żądania dostępu do danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo przenoszenia danych. Informujemy, że przysługuje Pani/Panu prawo wniesiena skargi na przetwarzanie danych do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych. Podanie danych jest dobrowolne, ale ich niepodanie będzie związane z niemożnością zawarcia umowy.

2 Informujemy, że w przypadku zapisu do Newslettera firma BIKEowe PODRÓŻE Wojciech Seroka z siedzibą w Warszawie, ul. Ceramiczna 37b/56 będzie administratorem Pani/Pana danych w postaci imienia oraz adresu e-mail, które będą przetwarzane wyłącznie w celu przesyłania Newslettera. Wyrażenie zgody jest dobrowolne. Ma Pani/Pan prawo wglądu do treści swoich danych oraz do ich poprawiania lub usunięcia, a także do wycofania zgody w dowolnym momencie.

3 Informujemy, że w przypadku zgody na wykorzystanie wizerunku firma BIKEowe PODRÓŻE Wojciech Seroka z siedzibą w Warszawie, ul. Ceramiczna 37b/56 będzie przetwarzała wizerunek Uczestnika utrwalony w trakcie wyjazdu w formie zdjęć i filmów do celów promocyjnych i marketingowych (art.6 ust.1 lit a RODO). Materiały będą publikowane na stronie internetowej Organizatora, a także na jego profilach w mediach społecznościowych (relacje z wyjazdów). Wyrażenie zgody jest dobrowolne. Ma Pani/Pan prawo do wycofania zgody w dowolnym momencie.