Mały Rzym


Sandomierz - jedno z najpiękniejszych polskich miast, malowniczo położone na nadwiślańskiej skarpie z doskonale zachowanym średniowiecznym układem urbanistycznym. Zwany "Małym Rzymem", gdyż tak samo jak stolica Włoch, leży na siedmiu wzgórzach.

18.05.2019

145 zł

Lista rezerwowa

OPIS

Zapraszamy na jednodniową wycieczkę do Sandomierza i jego okolic. Ziemia sandomierska stanowi strome zakończenie Gór Świętokrzyskich, które znajdują się na północ od miasta. Właśnie takie ulokowanie górskich zboczy sprawia, że region ten słynie z uprawy winorośli. Naszą wycieczkę zaczniemy przy placu Jana Pawła II skąd ruszymy na północ, aby przez PARK PISZCZELE opuścić Sandomierz. Po minięciu miejskich zabudowań krajobraz się zmieni. Będziemy jechać pośród sadów owocowych i pól uprawnych. Po przecięciu rzeki OPATÓWKI skierujemy się na wschód. Jadąc wzdłuż jej doliny będziemy mijali znajdujące się w tej okolicy winnice. W miejscowości Dwikozy zmienimy kierunek i ruszymy na południe wzdłuż Wisły. Po drodze zobaczymy najstarsze góry w Europie - GÓRY PIEPRZOWE, które górami są już tylko raczej z nazwy. Różnica poziomów pomiędzy najwyższymi punktami, a korytem Wisły, to zaledwie około 60 metrów, więc nie będzie to dla nas żadne wyzwanie! Aczkolwiek sam podjazd będzie dosyć wymagający. Trudy jazdy pod górkę wynagrodzi nam piękny widok na dolinę Wisły i Sandomierz w tle.
Po krótkim odpoczynku ruszymy do głównego punktu naszej wycieczki - SANDOMIERZA. Okrążymy miasto od południa i skierujemy się do WĄWOZU KRÓLOWEJ JADWIGI. Jest to wąwóz lessowy, podobny do tych w Kazimierzu Dolnym, o długości około 500 metrów i maksymalnej wysokości ponad 10 metrów. Następnie ruszymy w stronę pochodzącego z XVIII wieku kurhanu SALVE REGINA. Historia tego 11-metrowego kopca osnuta jest wieloma legendami, gdyż nie znane są ani jego przeznaczenie, ani dzieje. Będzie to już ostatni podjazd pod górkę tego dnia :) Dalesza trasa będzie prowadziła już tylko w dół. Kolejnym wąwozem lessowym skierujemy się do doliny rzeki Koprzywianka i dalej szlakiem Green Velo wrócimy na miejsce startu naszej wycieczki. Zostawimy rowery na miejscu i w dalszą wycieczke ruszymy już pieszo. Rozpoczniemy przy XII-wiecznym ZAMKU KRÓLEWSKIM. Będzie to pierwszy punkt naszej wycieczki po Starym Mieście. Zobaczymy wszystkie najważniejsze punkty na sandomierskiej mapie. Zaczniemy od Furtki Dominikańskiej, ze względu na swój kształt znanej jako UCHO IGIELNE. Jest to jedna z dwóch istniejących kiedyś furt w murach obronnych Sandomierza. Zwiedzimy także SYNAGOGĘ, BAZYLIKĘ KATEDRALNĄ (główny i największy obiekt sakralny diecezji sandomierskiej) czy słynną, 30-metrową BRAMĘ OPATOWSKĄ, która jest jedyną zachowaną do dziś bramą wjazdową pozostałą po średniowiecznym systemie umocnień sandomierskich i z której rozpościera się piękna panorama Wisły, Gór Pieprzowych i Sandomierza. A to nie wszystko. Po klasyce przyjdzie pora na alternatywne zwiedzanie Sandomierza. Zagłębimy się w jego podziemiach i to dosłownie. Dzięki PODZIEMNEJ TRASIE TURYSTYCZNEJ zwiedzimy słynne LOCHY SANDOMIERSKIE. Na Starym Mieście każdy będzie miał czas na samodzielne zwiedzanie, posiłek i zakup pamiątek. My w międzyczasie zapakujemy rowery na przyczepkę, aby sprawnie wyruszyć na ostatni punkt naszej wycieczki. Udamy się do WINNICY SANDOMIERSKIEJ, gdzie zaplanowaliśmy zwiedzanie winnicy oraz degustację lokalnych wyrobów :)

TRASA


Sandomierz (pętla)

STOPIEŃ TRUDNOŚCI


2 / 5
trasa łatwa
drogi asfaltowe, szutrowe, kilka wzniesień

DYSTANS


około 40 km

SZCZEGÓŁY


Poniżej znajdziesz plan naszej wycieczki.

 5.30 zbiórka - Warszawa, Plac Bankowy

 6.00 wyjazd do Sandomierza

 10.00 dojazd na miejsce, rozładowanie przyczepki i przygotowanie do jazdy

 10.30 - 16.30 przejazd trasy, zwiedzanie Sandomierza, obiad

 17.00 zwiedzanie winnicy, degustacja

 18.00 wyjazd do Warszawy (na pl.Bankowym ok 22.00)

(plan jest ramowy i może ulec zmianie)

 przejazd na trasie Warszawa-Sandomierz, Sandomierz-Warszawa

 transport rowerów na przyczepce

 ubezpieczenie kosztów leczenia i NNW

 bilety wstępu do Podziemnej Trasy Turystycznej wraz z oprowadzaniem

 zwiedzanie winiarni i degustacja lokalnych wyrobów

 opieka dwóch pilotów

 prowiant na drogę

 obiad w czasie wolnym

 Stare Miasto w Sanomierzu

 Podziemna Trasa Turystyczna

 Synagoga

 Zamek Królewski

 Bazylika Katedralna

 Brama Opatowska

 Ucho Igielne

 Wąwóz Królowej Jadwigi

 Kurhan Salve Regina

 Winnica Sandomierska

  Wyjazd zostanie potwierdzony w momencie, gdy do 4.05.2019 na wyjazd zapisze się min 12 osób

Nasze plany

INNE WYJAZDY


Zapraszamy także na inne nasze wyjazdy.

Na przełomie
Bugu

team img

Czar Podlasia

25-26.05.2019

265

90kmdługość trasy 1/5poziom trudności

Odpoczynek
pośród zieleni

team img

Puszcza Kozienicka

16.06.2019

99

50kmdługość trasy 1/5poziom trudności