SANDOMIERZ


Sandomierz - jedno z najpiękniejszych polskich miast, malowniczo położone na nadwiślańskiej skarpie z doskonale zachowanym średniowiecznym układem urbanistycznym. Zwany Małym Rzymem, gdyż tak samo jak stolica Włoch, leży na siedmiu wzgórzach.

30.05.2020

175 zł

Wolne miejsca

OPIS

Wiosenna sobota to bardzo dobry czas na naszą jednodniową wycieczkę do Sandomierza i jego okolic.
Ziemia sandomierska stanowi strome zakończenie Gór Świętokrzyskich, które znajdują się na północ od miasta. Właśnie takie ulokowanie górskich zboczy sprawia, że region ten słynie z uprawy winorośli.
Naszą wycieczkę rozpoczniemy na północ od Sandomierza, w rejonie doliny rzeki Opatówki. Stąd ruszymy w trasę. W miejscowości Dwikozy Skierujemy się w stronę Wisły. Jadąc na południe dotrzemy do najstarszych gór w Europie - GÓR PIEPRZOWYCH, które górami są już tylko raczej z nazwy. Różnica poziomów pomiędzy najwyższymi punktami, a korytem Wisły, to zaledwie około 60 metrów, więc nie będzie to dla nas żadne wyzwanie! Aczkolwiek sam podjazd będzie dosyć wymagający. Trudy jazdy pod górkę wynagrodzi nam piękny widok na dolinę Wisły i Sandomierz w tle.
Po krótkim odpoczynku ruszymy do głównego punktu naszej wycieczki - SANDOMIERZA. Do miasta wjedziemy jadąc szlakiem Green Velo. Po krótkim, ale dosyć stromym podjeździe (w końcu miasto na siedmiu wzgórzach) wjedziemy na STARE MIASTO. Przejedziemy przez słynną, 30-metrową BRAMĘ OPATOWSKĄ, która jest jedyną zachowaną do dziś bramą wjazdową pozostałą po średniowiecznym systemie umocnień sandomierskich i z której rozpościera się piękna panorama Wisły, Gór Pieprzowych i całego miasta. W ten sposób dostaniemy się na SANDOMIERSKI RYNEK. Na miejscu czeka na dłuższa chwila przerwy, którą każdy będzie mógł przeznaczyć na samodzielne zwiedzanie miasta i obiad.
A do zwiedzania będzie sporo! Począwszy od XII-wiecznego ZAMKU KRÓLEWSKIEGO, przez SYNAGOGĘ, BAZYLIKĘ KATEDRALNĄ (główny i największy obiekt sakralny diecezji sandomierskiej) i wiele innych. Punktem obowiązkowym jest Furtka Dominikańska, ze względu na swój kształt znana jako UCHO IGIELNE. Jest to jedna z dwóch istniejących kiedyś furt w murach obronnych Sandomierza.
Po klasyce przyjdzie pora na alternatywne zwiedzanie Sandomierza. Chętni będą mogli zajrzeć do miejsca, które nas urzekło - do ZBROJOWNI SANDOMIERSKIEJ, gdzie będziemy mogli posłuchać prawdziwego pasjonata historii, który równie dobrze mógłby się realizować w stand-upie. Każdy będzie mógł także przymierzyć różnego rodzaaju zbroje i inne stroje z epoki średniowiecza. Na chętnych czeka także MUZEUM OJCA MATEUSZA.
Najedzeni i zaopatrzeni w sandomierskie pamiątki ruszymy w dalszą drogę. Skierujemy się w stronę pochodzącego z XVIII wieku kurhanu SALVE REGINA. Historia tego 11-metrowego kopca osnuta jest wieloma legendami, gdyż nie znane są ani jego przeznaczenie, ani dzieje. Po krótkiej pętli po podmiejskich wzgórzach i wąwozach skierujemy się do PARKU PISZCZELE. Po krótkim podjeździe dostaniemy się na szczyt wzgórza, gdzie początek ma WĄWÓZ KRÓLOWEJ JADWIGI. Jest to wąwóz lessowy, podobny do tych w Kazimierzu Dolnym, o długości około 500 metrów i maksymalnej wysokości ponad 10 metrów. Wąwóz zwiedzimy na nogach, gdyż obowiązuje tu zakaz jazdy rowerem.
To będzie ostatnia sandomierska atrakcja na trasie, po zwiedzeniu któej ruszymy na północ, aby po jakimś czasie opuścić Sandomierz. Po minięciu miejskich zabudowań krajobraz się zmieni. Będziemy jechać pośród sadów owocowych i pól uprawnych. Po przecięciu znanej nam z początku wycieczki rzeki OPATÓWKI skierujemy się na wschód. Jadąc wzdłuż jej doliny będziemy mijali znajdujące się w tej okolicy winnice. Przy jednej z najpoularniejszych - WINNICY SANDOMIERSKIEJ zakończymy naszą trasę. Ale nie będzie to koniec naszych przygód. W tym miejscu czeka na nas zwiedzanie winnicy oraz degustację lokalnych wyrobów :)

TRASA


Dwikozy - Sandomierz - Dwikozy

STOPIEŃ TRUDNOŚCI


2 / 5
trasa średnia
drogi asfaltowe, szutrowe, kilka wzniesień

DYSTANS


.40 km

SZCZEGÓŁY


Poniżej znajdziesz plan naszej wycieczki.

 5.30 zbiórka - Warszawa, Plac Bankowy

 6.00 wyjazd do Sandomierza

 10.00 dojazd na miejsce, rozładowanie przyczepki i przygotowanie do jazdy

 10.30 - 16.30 przejazd trasy, zwiedzanie Sandomierza, obiad

 17.30 zwiedzanie winnicy, degustacja

 18.30 wyjazd do Warszawy (na pl.Bankowym ok 22.00)

(plan jest ramowy i może ulec zmianie)

 przejazd na trasie Warszawa-Sandomierz, Sandomierz-Warszawa

 transport rowerów na przyczepce

 ubezpieczenie kosztów leczenia i NNW

 zwiedzanie winiarni i degustacja lokalnych wyrobów

 opieka dwóch pilotów

 prowiant na drogę

 obiad w czasie wolnym

 bilet wstępu do atrakcji w czasie wolnym (Zbrojownia Sandomierska, Brama Opatkwoska)

 Stare Miasto w Sanomierzu

 Synagoga

 Zamek Królewski

 Bazylika Katedralna

 Brama Opatowska

 Ucho Igielne

 Wąwóz Królowej Jadwigi

 Kurhan Salve Regina

 Winnica Sandomierska

 Zbrojownia Sandomierska

  Wyjazd zostanie potwierdzony w momencie, gdy do 2020-05-16 na wyjazd zapisze się min 12 osób.

 
Nasze plany

INNE WYJAZDY


Zapraszamy także na inne nasze wyjazdy.

Szlak
tatarski

KRUSZYNIANY  

27.06.2020

165 zł

Podlasie
Nadbużańskie

CZAR PODLASIA  

11-12.07.2020

295 zł

Miasto
Kopernika

OLSZTYN  

18.07.2020

169 zł

Zainteresowany?

ZAPISZ SIĘ!


Podaj imię, nazwisko, datę urodzenia oraz dane kontaktowe. Jeżeli posiadasz kod rabatowy, wpisz go w odpowiednim polu.

Zaznacz wszystko
Wyrażam zgodę na przetwarzenie danych osobowych 1
Chcę dołączyć do newslettera 2
Wyrażam zgodę na publikowanie zdjęć z wyjazdu 3
Zapoznałem się i akceptuję regulamin wycieczki

1 Informujemy, że administratorem Pani/Pana danych osobowych jest firma BIKEowe PODRÓŻE Wojciech Seroka z siedzibą w Warszawie, ul. Ceramiczna 37b/56. W razie pytań związanych z przetwarzaniem danych, zachęcamy do kontaktu pod adresem kontakt@bikeowepodroze.com. Pani/Pana dane osobowe będą przetwarzane w celu wykonania umowy o współpracy na podst. art.6 ust.1 lit.b RODO. Dane będą przetwarzane przez okres 1 roku od dnia wygaśnięcia umowy z zastrzeżeniem, iż okres przechowywania danych może zostać każdorazowo przedłużowny o okres przedawnienia roszczeń, jakie mogą mieć związek z Pani/Pana osobą lub jeżeli przetwarzanie danych osobowych będzie niezbędne dla celowego dochodzenia roszczeń lub obrony przed roszczeniami strony przeciwnej. Informujemy, że przysługuje Pani/Panu prawo żądania dostępu do danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo przenoszenia danych. Informujemy, że przysługuje Pani/Panu prawo wniesiena skargi na przetwarzanie danych do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych. Podanie danych jest dobrowolne, ale ich niepodanie będzie związane z niemożnością zawarcia umowy.

2 Informujemy, że w przypadku zapisu do Newslettera firma BIKEowe PODRÓŻE Wojciech Seroka z siedzibą w Warszawie, ul. Ceramiczna 37b/56 będzie administratorem Pani/Pana danych w postaci imienia oraz adresu e-mail, które będą przetwarzane wyłącznie w celu przesyłania Newslettera. Wyrażenie zgody jest dobrowolne. Ma Pani/Pan prawo wglądu do treści swoich danych oraz do ich poprawiania lub usunięcia, a także do wycofania zgody w dowolnym momencie.

3 Informujemy, że w przypadku zgody na wykorzystanie wizerunku firma BIKEowe PODRÓŻE Wojciech Seroka z siedzibą w Warszawie, ul. Ceramiczna 37b/56 będzie przetwarzała wizerunek Uczestnika utrwalony w trakcie wyjazdu w formie zdjęć i filmów do celów promocyjnych i marketingowych (art.6 ust.1 lit a RODO). Materiały będą publikowane na stronie internetowej Organizatora, a także na jego profilach w mediach społecznościowych (relacje z wyjazdów). Wyrażenie zgody jest dobrowolne. Ma Pani/Pan prawo do wycofania zgody w dowolnym momencie.